Apie sukčius iš „Provea“ ir jų „teisinius veiksmus“

Daugelyje interneto portalų galima perskaityti lankytojų nusiskundimų dėl Šveicarijos firmos „Provea“ veiklos. Ji pasiūlo vartotojui užsisakyti atsiųsti nemokamą prekės pavyzdį, o paskui visokiais būdais reikalauja susimokėti savo pačios susigalvotas sumas. Pasidalinsime vieno Lietuvos skeptikų draugijos nario patirtimi tvarkant reikalus su šiais sukčiais.

Prieš pusmetį mūsų draugijos narys Andrius turėjo neatsargumo užsisakyti šios firmos pasiūlytą nemokamą trikotažo gaminį. Jei tiksliau – telefonu paskambinęs agentas pasiūlė atsiųsti gaminį, jei bus apmokėtos siuntimo išlaidos (7,90 Lt). Po kurio laiko siuntinys atkeliavo, buvo pervesti 7 Lt 90 ct.

Štai čia ir prasidėjo įdomybės. Vienas po kito atkeliavo dar du siuntiniai, o galiausiai  – „Provea“ laiškas, raginantis susimokėti 119 Lt 60 ct. už gautas prekes. Andrius pasitikrino anksčiau iš jų gautą reklaminį laišką ir nustebo – pasirodo, jis esą užsisakė nuolatinį prekių siuntimą į namus, ir jo privalo atsisakyti, jei nenori gauti prekių, kurias teks pirkti.

Žinoma, Andrius skubiai susisiekė su išradingaisiais sutarčių sudarinėtojais ir atsisakė prekių siuntimo. Tačiau „Provea“ neatsisakė minties gauti pinigų, ir kas mėnesį ateidavo naujas priminimas su vis didėjančia suma – prie jų prekių kainos prisidėdavo 10 Lt „priminimo siuntimo išlaidos“. Kažkuriame priminime atsirado prierašas „mes esam įsipareigoję informuoti mūsų juridinį skyrių“; kitame – „toliau seks teisiniai veiksmai“, dar kitame – „pradėti teisiniai veiksmai“. Pastarasis priminimas reikalavo sumokėti jau 159,60 Lt!

Štai čia ir atsiskleidžia „Provea“ verslo modelis. Pirmame etape vartotojui sudaromas įspūdis, kad jis turėjo reikalų su „Provea“ ir „kažką ten užsisakė“. Antrame etape, kai vartotojas tiksliai nebeatsimena telefoninio pokalbio, imamos siųsti prekės. Trečiame – siuntinėjami mokėjimo priminimai su vis didėjančia suma ir gąsdinančiais prierašais tol, kol aukai neatlaiko nervai ir ji sumoka.

Mūsų draugijos narys parašė skundą Vartotojų teisių apsaugos tarnybai ir gana greit jis gavo atsakymą Nr.1 – kad Lietuvoje „Provea“ naudai veikia UAB „Studio moderna“. Būtent šios firmos darbuotojai skambinėja potencialioms aukoms ir siūlo atsiųsti „nemokamų“ prekių, priima skambučius ir laiškus iš vartotojų. Atsakyme Nr.2 buvo pridėtas „Studio moderna“ patvirtinimas, pasirašytas direktorės Ritos Janušauskaitės. Jame tvirtinama, jog „Provea“, visai nesenai grasinusi „teisiniais veiksmais“, staiga nusprendė, kad… nebeturi jokių pretenzijų!

Taigi, ką daryti?

Jei pakliuvote į „Provea“ pinkles, nepamirškite – susitarimas, sudarytas nuslepiant arba nepakankamai aiškiai atskleidžiant esminę informaciją (kalbamu atveju – komercinės veiklos tikslus, jums tenkančius įsipareigojimus ir t.t.) yra nesąžiningas. Atsakomybė tenka ne jums, o tiems, kas bando apgaule išvilioti jūsų pinigus.

Be to, Civilinis kodeksas nustato, kad „Draudžiama tiekti daiktus vartotojui be jo sutikimo, jeigu už juos reikalaujama mokėti“ ir „Jeigu buvo pateikti daiktai be vartotojo sutikimo, vartotojas gali jais naudotis savo nuožiūra neatlygintinai“.

Jūs galite atsisiųsti skundo pavyzdį ir paredagavę bei pasirašę išsiųsti Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai. Siųsti geriausia registruotu paštu, jei norite būti tikri, kad laiškas bus pristatytas adresatui.

Pabaigai

Pabaigai – keletas retorinių klausimų.
Visų pirma – kiek pinigų jau susižėrė iš žmonių mulkinimo „Provea“ ir „Studio moderna“?
Antra – ką „Studio moderna“ direktorė Rita Janušauskaitė mano apie tolimesnį bendradarbiavimą su „Provea“?
Trečia – ką daryti, kad žmonės nustotų bijoti kiekvieno popieriaus lapuko su atspausdinta fraze „toliau seks teisiniai veiksmai“?

Žymos: ,