Seimo rinkimai-2012: Skeptikų klausimynas kandidatams

Prieš kiekvienus Seimo rinkimus kandidatai susilaukia klausimų apie jų požiūrį į ekonomiką, socialinę rūpybą, teisėsaugą ir kitas sritis. Kuo daugiau rinkėjai žino apie politikų nuostatas, tuo lengviau yra pasirinkti geriausiai jų pažiūras atstovaujančius kandidatus, tuo geriau veikia demokratija.

Praėjusią savaitę Lietuvos skeptikų draugija išsiuntė kandidatams į Seimo narius klausimyną, kuriame domėjosi jų požiūriu tiek į pasaulietinę valstybę, tiek į pseudomokslą. Sudarant klausimyną mums labiausiai rūpėjo šios problemos:

  • Religinių bendruomenių finansavimas ir įtaka. Turbūt žinote, kad kasmet iš biudžeto skiriama lėšų tiek tradicinėms religinėms bendruomenėms, tiek jų dvasininkų ir vienuolių socialiniam draudimui. Be to, Lietuvos vyskupų konferencijos atstovas turi oficialų postą Radijo ir televizijos komisijoje bei Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijoje.
  • Vadinamosios „alternatyviosiosios medicinos“ (homeopatijos, bioenergetikos ir panašių praktikų) statusas.
  • Pseudomokslas švietimo sistemoje (prisiminkime neseną atvejį, kai paaiškėjo, jog Šiaulių universitete dėstomas būrimas iš delno).

Klausimynas buvo išsiųstas 412 kandidatų, kurių elektroninio pašto adresai buvo paimti iš Vyriausiosios rinkimų komisijos tinklapio. Gaila, bet klausimyno nepavyko išsiųsti partijos „Tvarka ir teisingumas“ nariams, – nė vienas iš jų nenurodė savo asmeninio elektroninio pašto adreso. Dvidešimties laiškų nusiųsti nepavyko, nes elektroninio pašto adresas buvo nurodytas klaidingai. Nepaisant to, jau sulaukėme net 11 kandidatų atsakymų.

Artimiausiu metu pradėsime publikuoti gautus atsakymus. O kol kas galite pasižiūrėti, kaip atrodė mūsų laiškas:

Gerbiamas(-a) kandidate į Lietuvos Respublikos Seimą,

Esame  nepolitinė nepelno siekianti organizacija, kurios tikslai apima visuomenės švietimą ir kritinio mąstymo ugdymą, kovą su dezinformacija, pseudomokslu, sukčiavimu ir vartotojų klaidinimu, sekuliarių vertybių gynimą. Norėtume suteikti Jums galimybę supažindinti rinkėjus su Jūsų nuomone ir pozicija susijusiais klausimais, atsakant į mūsų parengtą klausimyną.

Lietuvos skeptikų draugija pasilieka teisę publikuoti Jūsų atsakymus draugijos svetainėje SkeptikuDraugija.lt, draugijos Facebook puslapyje ar perduoti juos kitoms žiniasklaidos priemonėms.

Jei sutinkate su šiomis sąlygomis, trumpai argumentuodami atsakykite į žemiau pateiktus klausimus. Būtume dėkingi jei atsakymus pateiktumėte ne vientisu tekstu, bet papunkčiui, cituodami klausimą ar nurodydami jo numerį.

1. Ar pritariate dvasininkų ir vienuolių draudimui valstybiniu socialiniu pensijų draudimu už valstybės lėšas?

2. Ar pritariate religinių bendrijų finansavimui iš valstybės biudžeto?

3. Ar pritariate Vyskupų konferencijos atstovo buvimui Radijo ir televizijos komisijoje bei Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijoje?

4. Ar „alternatyviosios medicinos“ paslaugas turėtų apmokėti ligonių kasos?

5. Ar „alternatyviosios medicinos“ paslaugų teikimas turi būti valstybės kontroliuojamas?

6. Ar gydytojams turi būti leidžiama neatlikti savo pareigų, motyvuojant religiniais įsitikinimais?

7. Ar esate už abortų uždraudimą?

8. Ar universitetams turi būti leidžiama dėstyti astrologiją, chiromantiją ir kitas pseudomokslines disciplinas?

9. Ar savivaldybėms turi būti leidžiama reorganizuoti valstybines mokyklas į privačias katalikiškas?

 

Dėkojame už atsakymus.

 

Žymos: , ,