Seimo rinkimai-2012: į skeptikų klausimus atsako Borisas Markulis (DP)

Lietuvos skeptikų draugija suteikia galimybę rinkėjams susipažinti su kandidatų į Lietuvos Respublikos Seimą nuomone pseudomokslo, sekuliarumo ir susijusiais klausimais.

Pateikiame kandidato Boriso Markulio atsakymus (kalba netaisyta):

1. Ar pritariate dvasininkų ir vienuolių draudimui valstybiniu socialiniu pensijų draudimu už valstybės lėšas?
Jei dvasininko religinė bendruomenė (t.y. darbdavys), ar jis pats asmeniškai, moka įmokas į socialinį draudimo fondą, be abejonės jis turės teisę į visas lengvatas ir išmokas, taip pat atėjus laikui

2. Ar pritariate religinių bendrijų finansavimui iš valstybės biudžeto?
Finasavimas, tai labai plati sąvoka: pvz.- 1. stovi istorinę vertę turintis religijai priklausantis pastatas, vienos ar kitos savivaldybės teritorijoje. Pastatui reikia remonto, jis sugriūs, prarasime istorinę vertybę. Taokiu atveju valstybė kažkokia pasirinkta forma prisideda prie remonto. 2. Religinė bedrija dalyvauja bendrame socialiniame projekte su pvz. neįgaliųjų asociacija- finasuojant projektą iš valstybės pusės dalis sukuriamos vertės tenka ir religinei bendruomenei. Yra ir daugelis kitų pavyzdžių, kurie tiesiog uždeda sunkiai sprendžiamą dilemą. Visada reikia analizuoti konkretų atvejį, nes šabloninis įstatymas tiesiog veiktų blogai.

3. Ar pritariate Vyskupų konferencijos atstovo buvimui Radijo ir televizijos komisijoje bei Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijoje?
Taip, juk turbūt kalbame apie komisijoje esančio piliečio kompetenciją, ne jau diskriminuosime pagal religinius įsitikinimus ar prikausymą vienai ar kitai religinei bendruomenei? Šiuo konkrečiu atveju, kai kalbama apie Vyskupų konferencijos atstovo mandatą, taip pat sakau taip su sąlyga, kad tokį pat atstovą gali dekleguoti tam tikrą ( įstatuose, veiklos reglamente ar pan.) tikinčiųjų grupę atstovaujančių tradicinės religinės  bendrijos ( pvz yra 20000 tikinčiųjų, tada prašom). Esant didesniam susidomėjimui atstovauti, visada yra galimybės pakeisti atstovavimo tvarką, įtaką, procesą, procedūras ir pan.. Bet atstovauti reikia, ko didesnis nuomonių srautas,, tuo geriau. Juk LIetuva Tėvynė visų, tai vadinasi ir visų reikalas.

4. Ar „alternatyviosios medicinos“ paslaugas turėtų apmokėti ligonių kasos?
Sukuriame licenzijavimo sistemą, o tada žiūrim ką turim. Be licenzijavimo- ne.

5. Ar „alternatyviosios medicinos“ paslaugų teikimas turi būti valstybės kontroliuojamas?
Licenzijos.

6. Ar gydytojams turi būti leidžiama neatlikti savo pareigų, motyvuojant religiniais įsitikinimais?
Jei tai privati klinika, prašo, bet tai turi būti nurodoma jo reklaminiame buklete. Valstybinėse gydymo įstaigose- arba specialybė ir paslauga nustatyta sveikatos ministerijos – arba eik dirbtio kitur.

7. Ar esate už abortų uždraudimą?
Manau abortas galimas tik esant grėsmei būsimos mamos gyvybei.

8. Ar universitetams turi būti leidžiama dėstyti astrologiją, chiromantiją ir kitas pseudomokslines disciplinas?
Jei yra poreikis tokiai informacijai- tegul geriau dėsto universitetas, nei kažkokia neaiški kontora. Esu prieš finansavimo šios disciplinos iš valstybės lėšų.

9. Ar savivaldybėms turi būti leidžiama reorganizuoti valstybines mokyklas į privačias katalikiškas?
Taip, bet leidimas neturi būti kategoriškas vienai iš religinių bendrijų naudai, jis turi būti bendras, akcentuojantis ne priklausinį, bet mokymo kokybę.

 

Dėkojame už atsakymus!

Žymos: