Ką veikia Lietuvos skeptikų draugija?

LSDDraugiją įkūrėme prieš dvejus metus – 2011 metų kovo 27-ąją. Diskutuodami, ką veiksime, išsikėlėme sau daug kilnių tikslų. Planavome, jog ugdysime visuomenės kritinį mąstymą, pasisakysime prieš bažnyčiai teikiamas privilegijas, kariausime su sukčiais, besipelnančiais iš įvairiomis pseudomokslinėmis nesąmonėmis tikinčių žmonių. Ar pavyko mums visa tai įgyvendinti?

Pradėjome nuo kuklių kontorinių darbų, palengva tyrinėdami Lietuvos įstatyminę bazę. Kalbant paprasčiau – prirašėme daugybę skundų valstybės institucijoms. Beveik visi buvo susiję su vartotojų klaidinimu reklamuojant įvairius energijos taupymo prietaisus, bioenergetinius vandens gaivintuvus, sėkmę nešančius žiedus, bioenergetines apyrankes.

Pastebėję reklamas, kuriose buvo teigiama, esą antiradiaciniai lipdukai apsaugo nuo mobiliųjų telefonų skleidžiamo spinduliavimo, nusprendėme šių lipdukų įsigyti. Juos ištyrėme ir per teismą privertėme nesąžiningus pardavėjus kompensuoti lėšas, išleistas tyrimui ir bylinėjimuisi. Pažymėtina, kad pardavėjai nutraukė prekybą šiais beverčiais amuletais „nuo radiacijos“.

Nesenai atlikome Himalajų druskos tyrimą. Paaiškėjo, jog ši druska, skirtingai nei teigė reklama, iš esmės niekuo nesiskiria nuo kitų parduotuvėse randamų druskų. Apie vartotojų klaidinimo atvejį informavome Valstybinę Maisto ir veterinarijos tarnybą, kuri vėliau pranešė, jog reklama pašalinta.

Skyrėme dėmesio ir pseudomedicininei praktikai – pavyzdžiui, „kompiuterinei biorezonansinei diagnostikai“. Deja, ši sritis valstybės institucijoms nelabai rūpi, įstatymų spragos leidžia „gydyti“ nors ir Taro kortomis. Vis dėl to mes nežadame nuleisti rankų. Tikimės, kad rasime būdų apsaugoti pacientus nuo apgaulės.

Taip pat reagavome į valstybės ir bažnyčios flirtą: rašėme raštus dėl Vilniaus rajono savivaldybės lėšų skyrimo naujos bažnyčios statyboms ir dėl mišių atlikimo valstybinėje Balsių mokykloje. Be to, iškomandiravome savo narį į Seimą dalyvauti diskusijoje dėl Nacionalinio saugumo strategijos, kur jis išsakė kritiką strategijos nuostatai, esą krikščioniškų vertybių nuvertinimas yra grėsmė nacionaliniam saugumui.

Artėjant Seimo rinkimams, vykdėme kandidatų apklausą ir viešinome jų atsakymus. Domėjomės, ką kandidatai į Seimą mano apie valstybės ir bažnyčios atskyrimą, pseudomokslą ir alternatyviąją mediciną.

Skirkite 2% gyventojų pajamų mokesčio LSD

Lietuvos skeptikų draugija nevykdo jokių pinigų įsisavinimo projektų. Vieninteliai mūsų pajamų šaltiniai – nario mokestis ir parama. Jei pritariate draugijos veiklai, galite paremti mus paskirdami 2 procentus gyventojų pajamų mokesčio – čia rasite mūsų parengtą instrukciją, kaip tai padaryti (alternatyviai LSD paremti galite paprastu bankiniu pavedimu arba per PayPal).

Vienas svarbiausių mūsų veiklos principų yra skaidrumas. Kas trys mėnesiai viešai skelbiame detalias ataskaitas – taigi, galite stebėti, kam naudojame gautą paramą.

Kam planuojame ją naudoti? Neskaitant organizacinių išlaidų kanceliarinėms reikmėms ir svetainės išlaikymui, daugiausia pinigų išleidžiame tyrimams ir bylinėjimuisi su pardavėjais. Ketiname ir ateityje šiai veiklai skirti nemažą lėšų dalį.

Pagarbiai
Ruslanas Ditkevičius
Lietuvos skeptikų draugijos pirmininkas

Žymos: