„Energy Saver Pro“ arba trumpas įvadas į netikėjimą nesąmonėmis

blog-1„Facebook“ neseniai pasirodė reklamos, siūlančios sutaupyti pinigų nusipirkus prietaisą „Energy Saver Pro“. Esą jį naudojant pavyks „sutaupyti iki 75% nuo sąskaitos už elektros energiją kiekvieną mėnesį“, „nugalėti elektros monopolijas ir įsidėti daugiau pinigų į kišenę“. Ir, žinoma, „Rezultatai garantuoti“.

Komentarai po šiomis reklamomis leidžia manyti, jog tokie teiginiai yra gan lengvai atpažįstami kaip vartotojų mulkinimo atvejis. Tačiau keletas „patinka“ paspaudimų bei vienas kitas neužtikrintą skaitotojo poziciją rodantis komentaras rodo, jog galimybė sukčiams pasipildyti pinigines yra reali.

Taigi, kokie dalykai signalizuoja, jog mus bando apgauti?

Pradžiai pabandykime reklamuotuose tinklapiuose energysaver-pro.com ir energysavingtips-blog.com rasti informacijos apie firmą, siūlančią šį prietaisą. Turbūt nustebsite – tinklapiuose apie pardavėją neparašyta nieko. Mokėjimo rekvizitų taip pat nėra, nes atsiskaitoma grynaisiais su kurjeriu, pristatančiu prekę – tai vienintelis pristatymo būdas.

Interneto vardai energysaver-pro.com ir energysavingtips-blog.com registruoti per Panamoje veikiantį tarpininką:

energysaver-pro

Akivaizdu, kad pardavėjai kažkodėl baisiausiai vengia atskleisti savo tapatybę.

O kas tie „inž. Audra“, „inž. Zigmas“ ir „inž. Kęstas“, tinklapyje giriantys prekę?

Google paveikslėlių paieška nesunkiai randa, kad „inž. Audros“ nuotrauka paimta iš Indijos tinklapio www.minglebox.com, kuriame ji reklamuoja elektros inžinerijos studijas. „Inž. Zigmas“  taiso šaldytuvus ir kondicionierius kažkur Havajuose esančioje „Rutan Refrigeration and Air Conditioning“, o „inž. Kęsto“ nuotrauka puošia statybinės firmos „Acknur constructions private limited“ tinklapį.

Tinklapyje energysavingtips-blog.com matome netgi kažką panašaus į „Facebook“ komentarus. Bėda ta, kad tai tik „Facebook“ komentarų imitacija – tekstai su tokiomis pat vartotojų nuotraukomis pateikiami įvairiomis kalbomis. Angliškoje puslapio versijoje dar smagiau – tinlalapio kūrėjai pamiršo įrašyti tariamų komentatorių vardus. Galite palyginti patys:

energyscr

Paspaudus didinasi

Prietaiso kaina – 129 Lt – jums nekelia jokių asociacijų? Tai lygiai vienu litu mažiau, nei dabartinis MGL. Kitaip sakant, trūksta lygiai vieno lito iki galimybės privataus kaltinimo tvarka kelti baudžiamąją bylą dėl sukčiavimo.

Pabaigai – štai kaip atsirūgo bandymas reklamuoti „energijos taupymo prietaisus“ vienai Lietuvos firmai:

„Konkurencijos taryba n u t a r i a:

1. Pripažinti UAB „Energita“ skleistą reklamą, kurioje vartotojams buvo nurodoma, jog su elektrą taupančiais prietaisais jie gali sutaupyti 5-30 proc. sunaudojamos elektros energijos, padidinti buities prietaisų veikimo efektyvumą ir pailginti elektrinių prietaisų eksploatavimo laiką, klaidinančia reklama.

2. Už šio nutarimo rezoliucinės dalies 1 punkte nurodytos klaidinančios reklamos naudojimą skirti UAB „Energita“5 000 (penki tūkstančiai) litų baudą.“

http://www.kt.gov.lt/index.php?show=nut_view&nut_id=1238

Žymos: ,