Ar tikrai EP rezoliucija vers vaikus mokyti masturbacijos? (papildyta)

Prieš savaitę žurnalistė Olava Strikulienė iš „Respublikos“ tribūnos paskelbė:

„Europarlamentarai Justas Vincas Paleckis, Vilija Blinkevičiūtė ir Leonidas Donskis pritarė portugalės socialistės europarlamentarės Eiditos Estrelos rezoliucijai „Seksualinė ir reprodukcinė sveikata bei teisės“, kurioje vaikai iki 4 metų informuojami, koks džiaugsmas yra liesti savo lyties organus. (…) E.Estrelos rezoliucijoje teigiama, kad masturbacija ankstyvoje kūdikystėje prisideda prie lytinio švietimo. Teigiama, kad vaikai iki 6 metų jau turi žinoti apie intymius santykius tarp tos pačios lyties. Iki 9 metų jau turi gauti informacijos apie kontracepcijos metodus. “

Na, ir taip toliau. Straipsnyje spėjo pasireklamuoti ir ši ponia:

Rezoliucija_Kostogriziene

Kas iš tiesų rašoma rezoliucijoje?

Turbūt nenustebsite sužinoję, kad rezoliucijos tekste nėra minima nei masturbacija, nei konkretus amžius, nuo kurio vaikai turi žinoti apie kontracepciją ar „intymius santykius tarp tos pačios lyties“.

Rezoliucijoje iš tiesų yra skyrelis „Dėl visapusio lytinio švietimo ir jaunimui pritaikytų paslaugų “. Štai jo pirmosios pastraipos:

[Europos parlamentas] 39. ragina valstybes nares užtikrinti visuotinę prieigą prie išsamios informacijos apie LRST, taip pat švietimą ir paslaugas; primygtinai ragina jas užtikrinti, kad tokia informacija apimtų įvairius šiuolaikiškus šeimos planavimo ir konsultavimo būdus, kompetentingą gimdymų priėmimą ir teisę gauti skubią ginekologinę ir akušerinę priežiūrą, taip pat kad joje būtų nešališkai ir moksliškai tiksliai informuojama apie abortų darymo paslaugas;

40. pabrėžia, kad jaunų žmonių dalyvavimas, jų bendradarbiavimas su kitomis suinteresuotosiomis šalimis, ypač tėvais, rengiant, taikant ir vertinant lytinio švietimo programas yra gyvybiškai svarbus norint, kad visa apimantis lytinis švietimas būtų veiksmingas; ragina pasitelkti bendradarbiaujančius pedagogus teikiant lytinio švietimo paslaugas kaip tinkamą būdą siekti įgalinimo ir ragina valstybes nares ir šalis kandidates taikyti įvairius kitus jaunimui skirtus metodus: reklamines kampanijas ir socialinę rinkodarą, kad būtų naudojami prezervatyvai ir kitos kontraceptinės priemonės, ir vykdyti tokias iniciatyvas kaip konfidencialios pagalbos telefono linijos;

41. ragina valstybes nares užtikrinti, kad lytinis švietimas būtų privalomas visiems pradinių ir vidurinių mokyklų moksleiviams ir kad mokyklų programose šiam klausimui būtų numatyta galimybė; pažymi, kad svarbu reguliariai peržiūrėti ir atnaujinti lytinio švietimo programas, ypatingą dėmesį skiriant pagarbos moterims ir lyčių lygybės klausimams;

(toliau, jei įdomu, skaitykite savarankiškai)

Portale jaunimogidas.lt paskelbtas Monikos Nedzinskaitės straipsnis „Ar tikrai ,,europarlamentarai išprotėjo”?“  teigia, kad triukšmas kilo dėl to, kad pirminiame rezoliucijos variante esą buvo neapdairiai pacituota 2010 metų Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono biuro ir Vokietijos Federalinio sveikatos švietimo centro (BZgA) programa „Lytinio švietimo standartai Europoje. Politikos kūrėjams, švietimo ir sveikatos priežiūros institucijoms bei specialistams skirta programa“. Joje esą iš tikrųjų galima rasti minėtų pasipiktinimą keliančių frazių.

Deja, Monika Nedzinskaitė irgi apsiriko, supainiodama du dokumentus. Rezoliucijos aiškinamajame rašte cituojama ne ši 2010 metų programa, o 2013 metų dokumentas „Policies for Sexuality Education in the European Union“. Pastarajame nė iš tolo negalima rasti to, apie ką mums pasakoja „Respublika“.

Tarp kitko, Europos parlamento narė Anna Zaborska, žinoma dėl savo konservatyvių pažiūrų, savo atskirojoje nuomonėje išsakė vienintelį priekaištą šiai rezoliucijai – ji esą pernelyg palaiko abortų legalizavimą.

Dezinformacija skleidžiama visais kanalais

Rezoliucijos autorė dar spalį skundėsi:

„Religious and political conservatives lobbied intensely against this report with outright lies. They wrongly said, for instance, that the report would force Member States to change abortion rules, or include mandatory teaching about masturbation to 0-4 year-olds.“

Lietuvos internetuose šią dezinformaciją turbūt pirmasis paskelbė „Lietuvos šeimos centras“ – religinė organizacija, atskilusi nuo „Carito“. Jos paskleistą melą, nesivargindama jo patikrinti, pakartojo „Respublikos“ žurnalistė Olava Strikulienė, puikiai žinanti, kad skandalas generuoja daugiau click’ų, nei faktai.

Po „Respublikos“ straipsnio užvirė „Facebook“ grupės – ypač tos, kuriose renkasi isterikai, kovojantys su „juvenaline justicija“, skiepais ir fidafylais.

Rezoliucija_Neleisime_grobti

Estafetę perima Seimas

Šio straipsnio gal ir nebūtų, jei Seimo narys Petras Gražulis nebūtų įregistravęs nutarimo „Dėl Europos Parlamento narės Edite Estrelos rezoliucijos“ projekto Nr. XIIP-1315. Šiuo nutarimu Seimas ragina Europos parlamentą balsuoti prieš baisiąją „masturbacijos“ rezoliuciją. Gražulis, žinoma, ir yra Gražulis, bet ką turėtume pasakyti apie tuos 66 Seimo narius (ypač pasistengė Tėvynės sąjunga, Darbo partija, Drąsos kelias, Lenkų rinkimų akcija ir paksistai), kurių dėka nutarimas priimtas?

Įdomu, kad Seimo narė Aleknaitė – Abramikienė (pagarsėjusi pareiškimais apie „krikščionis įžeidžiantį spektaklį“ ir „kultūrinę pedofiliją“), įregistravo dar kvailesnį nutarimo teksto pakeitimą:

„primindamas, kad pirminiame Edite Estrellos rezoliucijos variante numatyti konkretūs raginimai užtikrinti, kad masturbacija ankstyvoje kūdikystėje prisideda prie lytinio švietimo bei kad vaikai iki 6 metų jau turi žinoti apie intymius santykius tarp tos pačios lyties, o iki 9 metų jau turi gauti informacijos apie kontracepcijos metodus, tėra koncentruotas visos rezoliucijos tikslų atspindys, o šių punktų išbraukimas iš paskutinės rezoliucijos redakcijos nekeičia su jais nuosekliai derančio likusio rezoliucijos teksto ir jos tikslų.“

Akivaizdu, kad ir Abramikienė, teikdama pakeitimą, nesivargino perskaityti rezoliucijos pirminio teksto ir viso labo kaip papūga kartoja kažkieno kito paskleistą gandą apie „konkrečius raginimus“.

O tuo metu…

Kol visi „susirūpinę piliečiai“ spaudinėjo „Like“ ir „Share“, kovodami su menamais baubais, Seimas patyliukais pritarė po pateikimo Konstitucijos pataisoms, kurios apibrėžtų, kad

„Šeima sukuriama sudarius santuoką. (…) Šeima taip pat kyla iš motinystės ir tėvystės.“

Kokias turėtume padaryti išvadas?

Turbūt tokias, kad visi – tiek Seimo nariai, tiek žurnalistai, tiek eiliniai žmonės – turėtume kritiškiau žiūrėti į internete platinamą informaciją. Internetas jau seniai nebėra patikimų žinių šaltinis – jame galima rasti ir tiesos, ir melo, ir gudrios politinės propagandos.

Jei „Respublikos“ žurnalistė Olava Strikulienė būtų pasitikrinusi, kas iš tiesų rašoma rezoliucijoje, ji nebūtų apsimelavusi prieš visą Lietuvą.

Jei Petras Gražulis būtų pasitikrinęs, kas iš tiesų rašoma rezoliucijoje, jis nebūtų dar kartą įrodęs, kad ne veltui laikomas Seimo klounu.

Jei Vilija Aleknaitė-Abramikienė būtų pasidomėjusi rezoliucijos pirminiu tekstu, ji irgi nebūtų pateikusi savo nesąmoningo pasiūlymo Seimo nutarimui.

Galiausiai, jei bent kažkiek eilinių žmonių būtų pasinaudoję sveiku protu…

… Ir ne tik šį sykį, bet ir dažniau…

Papildyta

Vis dėl to mums pavyko rasti tarpinį rezoliucijos variantą, kuriame duodama nuoroda į Monikos Nedzinskaitės minėtą 2010 metų dokumentą „Lytinio švietimo standartai Europoje. Politikos kūrėjams, švietimo ir sveikatos priežiūros institucijoms bei specialistams skirta programa“ – pastarajame išties kalbama apie vaikų lytinį švietimą ankstyvame amžiuje. Ši programa viso labo paminėta įžanginėje litanijoje tarp 37 kitų biurokratinių „atsižvelgdamas į …“:

„– atsižvelgdamas į Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono biuro ir Vokietijos Federalinio sveikatos švietimo centro (BZgA) programą „Lytinio švietimo standartai Europoje. Politikos kūrėjams, švietimo ir sveikatos priežiūros institucijoms bei specialistams skirta programa“, paskelbtą 2010 m.“

Taip, tai vienintelis šio dokumento paminėjimas rezoliucijoje. Kaip manote, ar šis intarpas realiai ką nors reiškia?

Žymos: , ,