„Alternatyviosios medicinos“ teisinis reguliavimas: raganas kontroliuos raganos?

Kai Sveikatos apsaugos ministerija užsimojo keisti „alternatyviosios medicinos“ teisinį reguliavimą ir pakvietė visuomenę pareikšti savo nuomones, atsirado viltis, kad šarlatanai galų gale bus atriboti nuo medicinos ir galės turkštis savo baloje. Mes netgi pateikėme ministerijai savo pasiūlymus. Matyt, neįvertinome Merfio dėsnio.

Jei įmanoma ką nors padaryti neteisingai, taip būtinai ir bus padaryta

Sveikatos apsaugos ministerijoje darbo grupė galų gale parengė du „natūraliosios medicinos“ veiklą reglamentuojančius įstatymų projektus. Balsas.lt cituoja ministro žodžius:

Raganos sertifikavimas

Vyksta raganos sertifikavimas

„Jei priimsime įstatymą, jeigu mes įteisinsime valstybės deleguotą funkciją Rūmams (Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūraliosios medicinos rūmai – red. past.) atlikti ekspertizę, licencijuoti tuos specialistus ir kitas taisykles, tada prasidės ir atskyrimas tikrų raganų nuo netikrų“

Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūraliosios medicinos rūmai – tai visuomeninė organizacija. Jie, kaip deklaruojama įstatuose, „narystės pagrindu ir savanoriškumo principu jungia bei vienija Lietuvos Respublikoje įregistruotus juridinius, taip pat fizinius asmenis, kurių veikla ir/ar gyvenimo būdas susieti su sveika gyvensena ir natūralia medicina“.

Minėtų rūmų prezidentas nusiteikęs optimistiškai:

„Neturime tikslo uždrausti tai daryti. Aš galvoju, kad reikėtų visas raganas surinkti į vieną kambarį ir jos tarpusavyje turėtų išsiaiškinti, kuri yra pirma, kuri antra, o kuri trečia. Ir ta pirma ragana tegul reguliuoja visas kitas“. (balsas.lt)

Žodžiu, ministras siūlo šarlatanams sertifikuoti vieniems kitus, nors visi puikiai suprantame, kad tai reiškia sertifikatų dalinimą į kairę ir dešinę. Tačiau jei manote, kad tie „sertifikatai“ bus tik gražūs popierėliai – klystate.

„Rūmų prezidentas kardiologas Algimantas Kirkutis „Klaipėdai“ teigė, jog už tradicinės medicinos ribų likę raganos ir ekstrasensai be reikalo nerimauja, nes naujoji tvarka atvers jiems kelius į Ligonių kasų pinigus bei galimybę gauti pensijas.“ (delfi.lt)

Na gerai, o kokie būtų geresni būdai tvarkytis su „alternatyvininkais“?

Idealu būtų griežtai atriboti mokslu ir įrodymais grįstą mediciną nuo tų praktikų, kurios remiasi tradicija, tikėjimu, magija ir prietarais, o ne žiniomis. Norite persišviesti krūtinės lastą, pasikonsultuoti su endokrinologu, išsitirti kepenų fermentus? Einate į gydymo įstaigą. Norite „valytis organizmą“, atsigerti homeopatinio vandenuko, „koreguoti biolauką“, išsitirti „biorezonansine diagnostika“ ar „Folio metodu“ – einate į Saliamutės grožio salioną ar panašaus lygio įstaigą.

Mažiau idealus variantas – sertifikavimą patikėti valstybės institucijoms ir reikalauti, kad sertifikuojamieji turėtų bent kažkokį medicininį išsilavinimą. Mažiau idealus todėl, kad bet koks valstybės pripažįstamas sertifikatas automatiškai didina klientų pasitikėjimą jo savininku.

Pabaigai – viso įmanomo viešumo vertas SAM anekdotas

„Sveikatos apsaugos viceministrė Jadvyga Zinkevičiūtė tikisi, kad pavyks sukurti modelį, kuriuo galės vadovautis visa Europa. „Norime suvokti, kokį modelį pasiūlyti Europai, kad nebūtume išjuokti“, – sako ji.“(lrt.lt)

Žymos: ,