Dr. Šiuslerio druskos: Reklama neteisėta, pajamos – teisėtos

Atsakydama į Lietuvos skeptikų draugijos raštą Vaistų kontrolės tarnyba pranešė, kad įpareigojo nutraukti melagingos „Dr. Šiuslerio druskų“ reklamos skleidimą, tačiau nuobaudų versliems homeopatams neskyrė.

Šiek tiek priminsime, apie ką eina kalba. Pastaruoju metu buvo plačiai reklamuojama dvylikos homeopatinių preparatų grupė – vadinamosios „Dr. Šiuslerio druskos“. Reklama, kuri buvo skleidžiama internete, spausdintuose leidiniuose ir net paskaitose, ne tik gyrė šiuos preparatus, bet ir nurodydavo, nuo kurių ligų jie neva padeda pasveikti, ir netgi patardavo, kaip pagal simptomus išsirinkti reikiamą preparatą.

Tokia reklama yra neteisėta, nes „Dr. Šiuslerio druskos“ buvo registruotos pagal supaprastintą procedūrą, nepateikiant Vaistų kontrolės tarnybai nei efektyvumo įrodymų, nei gydomų ligų sąrašo. Tokiais atvejais Farmacijos įstatymas reikalauja, kad preparatai būtų reklamuojami nenurodant gydomų ligų, ir dargi pridedant privalomą perspėjimą: „Homeopatinis preparatas be patvirtintų terapinių indikacijų“.

Tačiau, kad ir kaip bebūtų gaila, VVKT apsiribojo pagrasindama pirštu. Kodėl?

Kaip jau rašėme, šias druskas pardavinėja ne šiaip sau firma, o visas lėlių teatras. Lėlininkas UAB „Mitela“ valdo dvi marionetes. Viena iš jų – UAB „Balt Supplement“ yra oficialus rinkodaros teisių savininkas. Kita marionetė – UAB „Mitela“ vadybininkių įsteigta „Dr. Šiuslerio druskų terapijos asociacija“, kuri užsiima produkto reklamavimu. Ir, žinoma, gauna paramą iš motininės firmos, sykiu sumažindama jai apmokestinamąjį pelną.

Tad, žiūrint iš VVKT taško, formaliai viskas gražu – juk neteisėtą reklamą skleidė ne pardavėjas, o tik kukli „visuomeninė organizacija“ – iš geros širdies plušančių entuziastų saujelė. Netyčia suklydo, ką padarysi.

 

Šioje istorijoje yra dar vienas įdomus momentas. Homeopatijos šalininkai dažnai baksnoja pirštu į neetišką „Big Pharma“ kompanijų elgesį – klaidinančią reklamą, manipuliacijas ir pan. Tačiau, kaip matome, ir homeopatams šios silpnybės anaiptol nėra svetimos.

Žymos: , ,