Vandens Pseudomoklas Po Vytauto Didžiojo Universiteto Stogu 3

Skeptikų draugija pastebėjo vartotojus klaidinančius teiginius, kuriuos įvairiuose media kanaluose parduodama savo produktą „Tropospheric water“ (Troposferinis vanduo, toliau Tropo) platina įmonė UAB „Simneka“  ir jos vadovas Rolandas Nekrošius.

Vibracijomis ir mintimis užkrautas vanduo, tirados apie gyvybės šaltinius ir deguonį, menamą detoksikaciją, gydymą. Visa tai po Vytauto Didžiojo universiteto stogu už 16000 kartų didesnę, nei vandens iš čiaupo kainą – apie tai šiame Skeptikų draugijos tyrime.

kodėl atkreiptas dėmesys į „tropospheric water“?

Vandens pseudomokslo sklaida

UAB „Simneka“ Lietuvoje skleidžia mokslininkų paneigtas pseudomokslines idėjas (tos kurios panašios į mokslą, bet neatitinka tam tikrų mokslinio metodo kriterijų) siekdama komercinės naudos.

Įtraukimas į pseudomokslo sklaidą

Rolandas Nekrošius ir jo atstovaujamas verslas pasitelkia įvairias manipuliacines komunikacijos technikas ir į pseudomokslo sklaidą įtraukia nieko nenutuokiančius kitus verslus, „influencerius“.

Pasipelnymas iš vartotojų klaidinimo

Didžioji dalis verslo kumunikacijos vienetų turi klaidinančių, faktiškai neteisingų, manipuliatyvių teiginių. Taip, jokios pagrįstos naudos vartotojui neturintį produktą parduoda 16000 kartų brangiau, nei kainuoja vanduo iš čiaupo.

Pseudomokslas po VDU stogu

Universiteto bendruomenė galimai neturi įrankių įsivertinti su kokiais partneriais dirba, kokias pseudomoklsines idėjas ir produktus padeda pateikti rinkai. Tai gali būti precedentas tokius atvejus užkardyti.

tyrimo procesas

1. Aptiktas vartotojų klaidinimo atvejis

2. Išanalizuoti klaidinantys teiginiai

3. Gauti specialistų vertinimai

4. Atliktas akredituotas tyrimas

5. Informacija perduota VDU ir institucijoms

Kas įvyko po tyrimo paskelbimo?

Pašalinti teiginiai

Apie tyrimą spaudoje

PRADEDAM!

Produktą gaminantis verslas ir prekės ženklas

Troposferinis Vanduo - tropospheric water - troposferolis - trophospherol
UAB Simneka - Troposferinis vanduo, struktūrizuotas vanduo, tropospheric water, structurized water, troposferolis, tropospherol
UAB Simneka - Troposferinis vanduo, struktūrizuotas vanduo, tropospheric water, structurized water, troposferolis, tropospherol 2

produkto pateikimas klientams

„Troposferinis vanduo“ produkto komunikacijoje naudojamos tokios frazės – švarinimas, gydymas, ligos, platus pritaikymas, deguonimi prisotintas, regeneracija. Svetainė – https://www.troposphericwater.net/

klaidinantys teiginiai FACEBOOK PUSLAPYJE

tropo vanduo - 8 €/ 250 ml

klaidinantys teiginiai produkto lankstinuke

kokiais kitais būdais bandoma sukurti legitimumą?

 • Produkto komunikacijoje naudojamas VDU prekės ženklą – apeliaciją į autoritetą;
 • Naudojami vaizdai, kuriuose žmonės yra su baltais chalatais – sudarant „moksliškumo“ įspūdį;
 • Pateikiami prekės ženklo ir intelektualinės nuosavybės registracijos dokumentai – tokios registracijos neturi nieko bendra su produkto saugumu, efektyvumu, moksliniu pagrįstumu.

komunikacijos įvertinimas

UAB „sIMNEKA“ NAUDOJAMOS LOGINĖS KLAIDOS VARTOTOJAMS ĮTIKINTI

ką sako specialistai apie deguonimi prisotintą vandenį?

„Tropospheric water“ teiginiuose pasigendu nuorodų į konkrečius mokslinius straipsnius ar realius testavimo rezultatus, kurie įrodytų gydomąjį efektą. Ant odos užpurškus deguonimi prisotinto vandens, deguonis išgaruoja greičiau, nei galėtų suteikti kokią nors naudą odai.“

Dr. Joana Smirnovienė, Chemijos inžinerijos daktarė.

Joana Smirnovienė - Tropospheric water - Troposferinis vanduo - Struktūrizuotas vanduo - Skeptikų draugija

„Deguonis organizme pasisavinamas per plaučius, o ne per virškinamąjį traktą. Žarnyne difuzijos būdu gali įsiskverbti šiek tiek deguonies, tačiau tai yra minimalus kiekis, lyginant su kraujotakoje esančiu deguonimi prisotintu krauju. „Tropospheric water“ teigia, kad jų vanduo turi nuo 6.1 iki 9.8 mg/l deguonies koncentraciją. Vieno įkvėpimo metu įkvepiama vidutiniškai 500 ml oro mišinio iš kurio pasisavinama apie 25 ml (apie 33,25 mg.) deguonies. Netgi jeigu, iš Tropo vandens būtų pasisavinamas deguonis, norint pasiekti tokį pat rezultatą užtektų tiesiog vieną kartą atsidusti.”

Kęstutis Ramanauskas, Druskininkų gydyklos vadovas.

Kęstutis Ramanauskas - Tropospheric water - Troposferinis vanduo - Struktūrizuotas vanduo - Skeptikų draugija

„Eilė tyrimų aiškiai rodo, kad deguonies prisotinto vandens gėrimas neturi įtakos jokiems fiziologiniams pokyčiams. Tiriamieji, atlikę standartinius maksimalaus kardiopulmoninio krūvio testus, gėrė arba įprastą vandenį, arba deguonimi prisotintą vandenį ir reikšmingų skirtumų nebuvo aptikta.“

Dr. Joseph A. Schwarcz, Chemijos mokslų daktaras.

Dr. Joseph A. Schwarcz - Tropospheric water - Troposferinis vanduo - Struktūrizuotas vanduo - Skeptikų draugija

„Tropospheric water“ yra visiškas pinigų išmetimas į balą, kuris jokios naudos sveikatai negali turėti. Reikšmingo deguonies kiekio pasisavinimas geriant deguonimi prisotintą vandenį nėra įmanomas, o tokie teiginiai, kad „suvartotas vanduo praturtins deguonimi organizmą taip pat kaip ir pasivaikščiojimas miške“ yra vartotojų klaidinimas peržengiantis raudonas linijas.“

Prof. dr. Vaidotas Urbonas, Biomedicinos mokslų daktaras, gastroenterologas.

Vaidotas Urbonas - Tropospheric water - Troposferinis vanduo - Struktūrizuotas vanduo - Skeptikų draugija

atliktas akredituotas deguonies koncentracijos tyrimas

Deguonies koncentracijos tyrimas iš esmės labai paprastas ir akredituotoje laboratorijoje kainuoja tik 5,16 eur.

gamintojo nurodoma O₂ koncentracija

2

nustatyta O₂ koncentracija

4

Verslas neklaidina vartotojų dėl deguonies koncentracijos produkte – deguonies koncentracija atitinka nurodytą ant pakuotės ir viešuosiuose komunikacijos kanaluose.

kitų įtraukimas į pseudomokslo sklaidą

„Troposferinis vanduo“ dovanojamas kaip prizas įvairiuose sporto renginiuose. Vykdomos degustacijos sveikatingumo centruose, kviečiami „influenceriai“ ir žinomi žmonės. Tropo vanduo pristatomas kaip sveikatingumo ir prabangos produktas. Produktu prekiauja kitos sveikatingumo paslaugas teikiančios klinikos, įstaigos. Produkto prezentacijos ir degustacijos vykdomos sveikatingumo centruose, taip kuriant patikimo ir naudą teikiančio produkto įvaizdį.

Pseudomokslas po VDU stogu

UAB „Simneka“ naudojasi VDU verslo inkubatoriaus paslaugomis – https://ktpc.vdu.lt/verslo-inkubatorius/

Kreiptasi į VDU su prašymu:

 • Nutraukti verslo inkubatoriaus bendradarbiavimo ryšius su UAB „Simneka“;
 • Pašalinti visą informaciją susijusią su šiuo verslu ir jo produktais iš VDU komunikacinių kanalų;
 • Susisiekti su UAB „Simneka“, kad būtų pašalinta visa informacija siejanti VDU ir UAB „Simneka“ iš visų šio verslo valdomų komunikacijos kanalų.

pseudomokslinių idėjų kilmė

Vandens pseudomokslo idėjos kyla iš įvairių šaltinių:

 1. Mistika ir ezoterika. Kai kurios idėjos apie vandenį kyla iš senovinių mistinių ir ezoterinių tikėjimų, kurie teigia, kad vanduo turi ypatingas, dvasines ar magiškas savybes.

 2. Netikslūs ar neteisingai interpretuoti moksliniai tyrimai. Kartais moksliniai tyrimai būna interpretuojami arba pateikiami netiksliai, o tai skatina klaidingas išvadas. Pavyzdžiui, Dr. Masaru Emoto tyrimai apie vandens kristalus ir jų reakciją į teigiamas ir neigiamas emocijas buvo plačiai kritikuojami dėl metodologinių trūkumų, tačiau vis dar populiarūs pseudomokslo rėmėjų tarpe.

 3. Alternatyvioji medicina. Kai kurie alternatyviosios medicinos šalininkai skelbia teorijas apie vandens gydomąsias savybes, kurios dažnai nėra pagrįstos moksliniais įrodymais. Tai apima tokias koncepcijas kaip „struktūrizuotas vanduo“, „gyvas vanduo“ ar „atmintį turintis vanduo“.

Išnagrinėjus visą UAB „Simneka“ komunikaciją galima teigti, kad „Tropospheric water“ produkto atsiradimas ir plėtra įtakota visų aukščiau išvardintų šaltinių.

daugiau apie vandens pseudomokslą rasite šiose nuorodose

Kodėl vizualiai skiriasi sušaldytas čiaupo ir distiliuotas vanduo?

 „Debesuoto“ ledo vaizdą sukuria vandenyje ištirpusios dujos (daugiausia azotas ir deguonis), kurios išsiskiria kai vanduo užšąla. Maži burbuliukai, įstrigę lede, sukelia baltą išvaizdą. Vandenį verdant pašalinamas jame ištirpęs oras, todėl susidaro skaidrus ledas. Taip pat, vanduo iš čiaupo nėra visiškai išgrynintas, todėl jame gali būti (nedideliais kiekiais) įvairių medžiagų, tokių kaip druskos (ypač kalcio druskos), nitratai, chloraminai, fluoridai. Todėl ir matomas skirtumas tarp čiaupo vandens ir distiliuoto vandens ledo kubelių, čiaupo vandens ledo kubeliuose yra priemaišų, kurių distiliuotas vanduo neturi.

Šarlatanai kooperuojasi

Prisimenate draugijos tyrimą apie raugintų gėrimų paseudomokslą ir „Namiko“? Pasirodo šių verslų savininkai kooperuojasi sujungdami abiejų gėrimų supergalias – „vėžio gydymas“ kartu su “visų organizmų procesų aktyvinimu“.

išvada

„Tropospheric water“ yra klasikinis pseudomokslinėmis teorijomis paremto produkto atvejis. Verslo įkūrėjas buvo sužavėtas vandens „užkalbėjimo“ idėjų, kurias toliau miksuoja kartu su romantizuotomis natūralumo idėjomis, iš kurių gaunamas pavojingas vartotojams idėjinis kokteilis. Vibracijomis ir mintimis užkrautas vanduo, tirados apie gyvybės šaltinius ir deguonį, menamą detoksikaciją, gydymą. Visa tai po Vytauto Didžiojo universiteto stogu už 16000 kartų didesnę, nei vandens iš čiaupo kainą.“

Algimantas Kvecys, Skeptikų draugijos pirmininkas.

Algimantas Kvecys - Tropospheric water - Troposferinis vanduo - Struktūrizuotas vanduo - Skeptikų draugija

pokalbis su specialistu apie vandenį (pilnas)

Prof.dr. Vaidotas Urbonas GYDYTOJAS VAIKŲ GASTROENTEROLOGAS. 1982 m. Vilniaus universiteto Medicinos fakultete įgijo pediatrijos specialybę. Nuo 1993 m. mokėsi Vilniaus universiteto doktorantūroje ir 1998 m. apgynė biomedicinos mokslų daktaro disertaciją „Celiakijos kompleksinė diagnostika“.

Aptartos temos:

 • Vandens pasisavinimo organizme mechanizmas;
 • Vanduo iš skirtingų šaltinių – čiaupo, gręžinio, šulinio;
 • Mineralai esantys vandenyje; Mineralinis vanduo;
 • Vandens pseudomokslas;
 • Troposferinis (tropospheric water) arba deguonimi prisotintas vanduo.

nuorodos

Prisidėk

paremk

Pasirink sumą, kurią norėtum skirti kas mėnesį draugijos veiklai remti, arba skirk vienkartinę paramą. Sustiprink esamus draugijos projektus ir prisidėk prie naujų. Prisidėk prie konstruktyvaus skepticizmo ir tapk pokyčio dalimi. Užsuk į draugijos Contribee kanalą.

pranešk

Pranešk draugijai apie pastebėtus pažeidimus:

 • Dezinformacija, melagienos, nepagrįsti tiesos teiginiai;
 • Vartotojų teisių pažeidimai, klaidinimas, pavojingi produktai ir paslaugos;
 • Pliuralistinės visuomenės principo pažeidimai.

savanoriauk

Įgalink savo kompetencijas prisidėdamas prie draugijos:

 • Tyrimai, žurnalistika, viešieji ryšiai, komunikacija, renginių organizavimas;
 • Media turinio kūrimas – grafika, animacija, video;
 • Teisinis reguliavimas, advokacija;
 • Vadyba, paramos pritraukimas, partnerysčių vystymas;

Užpildyk anketą.

prisijunk

Prisijunk prie draugijos tapdamas jos nariu/nare.

 • Dalyvauk draugijos visuotiniuose susirinkimuose;
 • Teik savo siūlymus draugijos veiklai;
 • Atėjus laikui rink valdybos narius;
 • Pirmas/pirma gauk naujienas ir pakvietimus į specialius renginius.

Užpildyk anketą.